Pierwsza w Polsce i druga w Europie operacja dystrakcji czaszki u dziecka.

Zespół lekarzy z dziecięcego szpitala w Olsztynie dokonał pionierskiej operacji dystrakcji czaszki u 8-letniej dziewczynki. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie! W studiu Dzień Dobry TVN gościł profesor Dawid Larysz, który opowiedział o zabiegu.

Czytaj więcej na: https://dziendobry.tvn.pl/a/pierwsza-w-polsce-i-druga-w-europie-operacja-dystrakcji-czaszki-u-dziecka?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

———————————————————————————————————————————————————————————————-


Zespół naszych lekarzy z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej laureatem konkursu Złoty Skalpel portalu medycznego Puls Medycyny! Nasi specjaliści zajęli IV miejsce w kraju za „Innowacyjne metody planowania druku 3D w zabiegach resekcyjno-rekonstrukcyjnych u dzieci z nowotworami rejonu głowy i szyi”.

Konkurs Złoty Skalpel jest organizowany od 2008 roku. Do udziału w nim zapraszani są pionierzy, którzy mogą pochwalić się wynalezieniem nowej metody diagnostycznej lub terapeutycznej. Złoty Skalpel to konkurs skierowany także do specjalistów, którzy przenoszą światowe innowacje na rodzimy grunt.

 

 

Obraz może zawierać: 1 osobaObraz może zawierać: 4 osoby, w tym Krzysztof Dowgierd, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i buty


 

 

Jedyny taki oddział

Ponad stu rodziców dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia z całej Polski przyjechało do Olsztyna na pierwszą konferencję popularyzującą wiedzę na ten temat. Wielu z nich ma za sobą wieloletnią wędrówkę po różnych ośrodkach, wszyscy ostatecznie znaleźli pomoc w Olsztynie. Bo w Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie znajduje sie jedyny w Polsce ośrodek kompleksowo leczący pacjentów z wadami twarzoczaszki. Relacja Marty Gołab-Kocięckiej.

Opublikowany przez TVP3 Olsztyn Piątek, 25 października 2019

 KONFERENCJA!!!

25.10.2019 r o godz. 10.00, w restauracji  Eranova ul. Aleja Obrońców Tobruku 3, 10-092 Olsztyn, odbyła się

I Ogólnopolska Konferencja dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia.

Z najdalszych zakątków Polski przyjeżdżają do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie pacjenci z rozszczepem wargi i podniebienia, by uzyskać najbardziej fachową, kompleksową i interdyscyplinarną pomoc. To właśnie dla nich, ich opiekunów, a także specjalistów zajmujących się terapią takich schorzeń, Szpital Dziecięcy w Olsztynie zorganizował I Ogólnopolską Konferencję dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia. Uczestniczyło w niej ok. 100 osób. Wśród prelegentów była m. in. prof. dr hab. med. Anna Latos-Bieleńska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,dr n. med. Krzysztof Dowgierd,dr n. społ. Małgorzata Moszyńska,dr n. med. Włodzimierz Piwowar ,lek.med. Marcin Siniarsk lek. med. Martyna Dowgierd ,lek. med. Łukasz Banasiak. 

W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie działa jedyny w Polsce Oddział Chirurgii Głowy i Szyi, oferujący interdyscyplinarną i kompleksową pomoc dla dzieci z wadami twarzoczaszki, m. in. z rozszczepami podniebienia. Podczas  konferencji specjaliści ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przybliżyli uczestnikom konferencji nie tylko rozwiązania medyczne dotyczące leczenia ich dzieci, ale również porady logopedyczne, protetyczne czy praktyczne wskazówki dotyczące karmienia. Podczas gdy rodzice się uczyli, dzieci bawiły się i integrowały ze sobą pod okiem animatorki.

Magdalena Bogulak, kosmetolog, przedstawiła ideę akcji charytatywnej”Sercem malowane”, mającą na celu poprawę wyglądu ust u osób po rozszczepie wargi lub podniebienia poprzez wykonanie u nich zabiegu makijażu permanentnego ust. Zabiegi w ramach akcji ‚Sercem Malowane” w Centrum Makijażu Permanentnego Magdy Bogulak w Warszawie, wykonywane są bezpłatne  u osób, które zakończyły już leczenie i które nie mają przeciwwskazań do zabiegu.

Szpital Dziecięcy w Olsztynie od trzech lat organizuje Ogólnopolskie Konferencje dla Rodziców i Dzieci z zespołem Goldenhara.
– Od tej pory zaczęły do nas spływać prośby rodziców dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia, by również dla nich przygotować takie cykliczne spotkania, będące doskonałą okazją do rozmów z naszymi specjalistami, bliższego poznania naszego ośrodka, a także integracji rodzin zmagających się z tym samym problemem – przyznaje mgr piel. Małgorzata Roman, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Postanowiliśmy wyjść tym potrzebom naprzeciw, stąd pomysł na pierwszą konferencję. Mam nadzieję, że ona również na stałe wpisze się w kalendarz organizowanych przez nas wydarzeń.

– Taka konferencja daje rodzicom wiedzę i możliwość zaprzyjaźnienia z innymi rodzicami, a także z nami – zaznacza dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Niezmiernie istotne jest, by rodzice zrozumieli istotę całego procesu leczenia i zaufali nam. Gdy dziecko rodzi się z rozszczepem, rodzic chce jak najszybciej naprawić te wadę. Wykonujemy pierwszą operację, ale na tym nasza opieka się nie kończy. Dzieci rosną, rozwijają się i pojawiają się kolejne komplikacje zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, by wszyscy specjaliści, którzy pracują w naszym zespole, kompleksowo pomagali podczas leczenia, naprawiali na bieżąco wady, które pojawiają się wraz ze wzrostem dziecka. Naszym celem jest przywrócić te dzieci do społeczeństwa, by mogły czuć się komfortowo i realizować w życiu.

Wśród prelegentów była m. in. prof. dr hab. med. Anna Latos-Bieleńska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która przedstawiła dane epidemiologiczne. Wynika z nich, że w województwie warmińsko-mazurskim jest najwyższa w kraju średnia urodzeń dzieci z rozszczepami.
– Średnia w Polsce wynosi 12 przypadków na 10 tys. urodzeń, a na Warmii i Mazurach mamy 15 – podkreśliła prof. Anna Latos-Bieleńska. – Rozszczep może być wadą izolowaną lub częścią zespołu wad rozwojowych. Wśród przyczyn rozszczepów wymienia się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jestem pod wrażeniem  spotkania oraz rozmów z rodzicami, którzy podkreślają znakomitą opiekę w tym ośrodku. Takie efekty są możliwe dzięki współpracy wielu specjalistów, którzy są potrzebni na różnych etapach, począwszy od diagnostyki prenatalnej, aż do wieku dorosłego.

Patronat naukowy nad I Ogólnopolską Konferencją dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia objęło Polskie Towarzystwo Leczenia Twarzy i Czaszki. Aktualnie pod opieką Szpitala Dziecięcego w Olsztynie znajduje się ok. 400 pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia.

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzieObraz może zawierać: 2 osoby

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją i butyObraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedząObraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą, w budynku i jedzenie

Obraz może zawierać: 8 osób, ludzie stoją

 

——————————————————————————————————————————————————————————————

 Obraz może zawierać: 1 osoba

Prof. Dawid Larysz, neurochirurg z naszego szpitala przeprowadził wraz z zespołem nowatorską, pierwszą w Polsce i drugą w Europie operację zwiększającą objętość czaszki u dziecka, by jego mózg mógł prawidłowo się rozwijać  Za tą operację, zakończoną pełnym sukcesem, prof. Dawid Larysz otrzymał tytuł Lekarza Rynku Zdrowia 2019-Gazeta Olsztyńska  

Nowatorska operacja neurochirurgiczna w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

8-letnia Weronika Lange przyjechała na leczenie ratujące jej zdrowie i życie do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z Ciechanowa. Dzięki nowatorskiej operacji, która odbyła się 16 lipca br., jej głowa będzie miała prawidłowy, nie stożkowaty kształt. A przede wszystkim jej mózg będzie mógł się normalnie rozwijać. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie.

Dziewczynka urodziła się z zespołem wad wrodzonych, m. in. ze złożoną kraniosynostozą wielu szwów. To wrodzona wada genetyczna, która objawia się nieprawidłową, patologiczną budową kości czaszki i twarzy, co skutkuje nieprawidłowym kształtem głowy. Weronika ma tzw. czaszkę wieżowatą, w kształcie trójkąta. Zniekształcenie kości powoduje przedwczesny zrost szwów czaszkowych. Mózg nie ma wówczas wystarczająco dużo miejsca w czaszce, żeby rosnąć do właściwych rozmiarów.

– Wcześniej leczyliśmy się w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, a później w Instytucie Matki i Dziecka, skąd skierowano nas na specjalistyczną operację do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie – mówi Magdalena Lange, mama Weroniki. – Operacja zakończyła się pomyślnie. Weronika obudziła się, zaczyna już jeść. Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy to już za sobą.

Teraz przez 9 tygodni mama pacjentki będzie dodatkowo rozciągać jej czaszkę, przekręcając codziennie średnio o milimetr wystające z czaszki dystraktory, nazywane potocznie czułkami. Po tym czasie dystraktory zostaną wyjęte z czaszki. Dzięki wczorajszemu nowatorskiemu zabiegowi mózg Weroniki będzie mógł się rozwijać bez problemów.

Operację przeprowadził we wtorek, 16 lipca prof. Dawid Larysz, specjalista neurochirurgii z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wraz z zespołem (doktor Andrei Maksymowich, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, Aleksandra Moździara, pielęgniarka anestezjologiczna, Ewa Kowalkowska-Matel, pielęgniarka operacyjna i Barbara Zyśk, pomocnicza pielęgniarka operacyjna).

– W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jako jedyni w Polsce wykonujemy u dzieci tzw. dystrakcje zarówno części twarzowej, jak i mózgowej czaszki na podstawie przedoperacyjnego planowania w wirtualnej rzeczywistości. Do wprowadzenia w 2007 r. standardowego zastosowania metod przedoperacyjnego planowania zabiegów dystrakcji mózgoczaszki przyczyniła się ścisła współpraca z Katedrą Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, kierowanej przez prof. Marka Gzika. Tym razem przeprowadziliśmy operację, podczas której zastosowaliśmy nie tylko planowanie w wirtualnej rzeczywistości, ale także zindywidualizowane szablony operacyjne oraz zindywidualizowane implanty i dystraktory. To pierwszy taki zabieg w kraju i drugi w Europie! – podkreśla prof. Dawid Larysz. – Zastosowane oprzyrządowanie jest bardzo kosztowne. Jesteśmy wdzięczni dyrektorowi warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ za wyrażenie zgody na indywidualną refundację, by pacjent nie ponosił żadnych kosztów.

Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki, aby jej mózg mógł się w prawidłowy sposób rozwijać. Brak tej możliwości może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentki. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego, zindywidualizowanego szablonu, który pozwala co do milimetra wykonać na stole operacyjnym cięcie i ominąć największe naczynia krwionośne w czaszce. Ponieważ operacja była znacznie krótsza (zamiast 8 godzin trwała 2,5 godz.), była też mniej ryzykowna przez mniejszą utratę krwi i krótszy czas narkozy. Zabieg był też zdecydowanie bezpieczniejszy.

– Gdybyśmy wykonywali go standardową metodą, ryzykowalibyśmy uszkodzenie dużych naczyń w głowie, co mogłoby się skończyć ciężkim kalectwem, a nawet śmiercią – zaznacza prof. Dawid Larysz. – Operacja byłaby więc bardzo ryzykowna, ale pozostawienie dziecka bez leczenia również. Z dużym prawdopodobieństwem ta wada by się nasilała. Mogłoby dojść do uszkodzenia mózgu, a nawet do zespołu ostrego nadciśnienia śródczaszkowego, grożącego śmiercią dziecka.

Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podkreśla, że zespół szpitala często podejmuje się trudnych i nowatorskich metod leczenia.
– Jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, w którym kompleksowo leczymy choroby rzadkie w obrębie części twarzowej czaszki. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. – Cieszę się, że nasi specjaliści podejmują trud i nowatorstwo wprowadzania najnowocześniejszych dostępnych na świecie metod leczenia oraz trud dostosowywania ich do potrzeb konkretnego dziecka. Cieszymy się również, że jest już przygotowany projekt Narodowego Programu Chorób Rzadkich. Liczymy, że w ramach tego programu nasz szpital będzie miał istotne znaczenie przynajmniej w grupie chorób rzadkich występujących w obrębie części twarzowej czaszki. Nasze wieloletnie doświadczenie w leczeniu tych chorób procentuje tym, że mamy pod stałą opieką średnio po kilkudziesięciu pacjentów z różnymi zespołami wad wrodzonych. Przykładowo: zespół Couzona – mamy pod stałą opieką 83 osób, zespól Aperta – mamy pod stałą opieką 54 pacjentów, zespół Goldenhara – mamy pod opieką 120 pacjentów, zespół Treacher Collinsa – mamy pod opieką 70 pacjentów, zespół Negera – mamy pod opieką 25 pacjentów, sekwencja Pierre Robina – pod opieką mamy ponad 20 pacjentów, leczenie rozszczepów wargi i podniebienia – ponad 400 pacjentów pod opieką.

 

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Rekonstrukcja małżowiny usznej

Operator rekonstrukcja małżowiny usznej dr Łukasz Banasiak specjalista chirurgii plastycznej wraz z zespołem Chirurgii Głowy i Szyi chirurgia Szczękowo twarzowa
Kierownik Dr Krzysztof Dowgierd
Laryngologia Dr Wacław Kopała – implanty BAHA

Efekt II  doba po zabiegu rekonstrukcji małżowiny usznej.

 


 

 

dr.n. med Krzysztof Dowgierd i dr n. med. Rafał Pokrowiecki są opiekunami projektu:

STOP URAZOM

PROFILAKTYKA URAZÓW TWARZOCZASZKI U DZIECI I MŁODZIEŻY

Poznaj szczegóły projektu:)  

Jeśli chcesz wiedzieć o nas więcej – zapraszamy na nasz fanpage!