KONFERENCJA!!!

25.10.2019 r o godz. 10.00, w restauracji  Eranova ul. Aleja Obrońców Tobruku 3, 10-092 Olsztyn, odbędzie się

I Ogólnopolska Konferencja dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia.

Program konferencji:

  1. dr n. med.Krystyna Piskorz- Ogórek – „Otwarcie konferencji”- godz. 10.00
  2. dr n. med. Krzysztof Dowgierd-  „Wady gnatyczne i rekonstrukcje kostne w deformacjach porozszczepowych”
  3. dr n. społ. Małgorzata Moszyńska- „Opieka logopedyczna nad dzieckiem z wadą rozszczepową”
  4. dr n. med. Włodzimierz Piwowar- „ Kompleksowe leczenie rozszczepów warg i podniebienia”
  5. lek.med. Marcin Siniarski-”Problemy audiologiczne u dzieci z rozszczepem podniebienia”
  6. dr n. med. Krzysztof Dowgierd-” Przygotowanie ortodontyczne w rozszczepach”
  7. lek. med. Martyna Dowgierd -”Leczenie protetyczne w wadach rozszczepowych”
  8. lek. med. Łukasz Banasiak -” Wtórne korekty nosa w wadzie rozszczepowej. Leczenie blizn wargi”
  9. Magdalena Bogulak- „ Makijaż permanentny- ostatni etap na drodze do piękna”
  10. mgr inż. Magdalena Błaszczyk- „Implanty słuchowe na przewodnictwo kostne Cochlear”

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o potwierdzenie swojego udziału do dnia 20.10.2019 r . Koordynator spotkania: Małgorzata Roman -malgosiagosia1907@gmail.com lub poprzez stronę na Facebooku: Rozszczepowe Mamy, Tatusiowie i nasze Dzieciaki 

——————————————————————————————————————————————————————————————

 Nowatorska operacja neurochirurgiczna w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

8-letnia Weronika Lange przyjechała na leczenie ratujące jej zdrowie i życie do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z Ciechanowa. Dzięki nowatorskiej operacji, która odbyła się 16 lipca br., jej głowa będzie miała prawidłowy, nie stożkowaty kształt. A przede wszystkim jej mózg będzie mógł się normalnie rozwijać. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie.

Dziewczynka urodziła się z zespołem wad wrodzonych, m. in. ze złożoną kraniosynostozą wielu szwów. To wrodzona wada genetyczna, która objawia się nieprawidłową, patologiczną budową kości czaszki i twarzy, co skutkuje nieprawidłowym kształtem głowy. Weronika ma tzw. czaszkę wieżowatą, w kształcie trójkąta. Zniekształcenie kości powoduje przedwczesny zrost szwów czaszkowych. Mózg nie ma wówczas wystarczająco dużo miejsca w czaszce, żeby rosnąć do właściwych rozmiarów.

– Wcześniej leczyliśmy się w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, a później w Instytucie Matki i Dziecka, skąd skierowano nas na specjalistyczną operację do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie – mówi Magdalena Lange, mama Weroniki. – Operacja zakończyła się pomyślnie. Weronika obudziła się, zaczyna już jeść. Jestem bardzo szczęśliwa, że mamy to już za sobą.

Teraz przez 9 tygodni mama pacjentki będzie dodatkowo rozciągać jej czaszkę, przekręcając codziennie średnio o milimetr wystające z czaszki dystraktory, nazywane potocznie czułkami. Po tym czasie dystraktory zostaną wyjęte z czaszki. Dzięki wczorajszemu nowatorskiemu zabiegowi mózg Weroniki będzie mógł się rozwijać bez problemów.

Operację przeprowadził we wtorek, 16 lipca prof. Dawid Larysz, specjalista neurochirurgii z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wraz z zespołem (doktor Andrei Maksymowich, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, Aleksandra Moździara, pielęgniarka anestezjologiczna, Ewa Kowalkowska-Matel, pielęgniarka operacyjna i Barbara Zyśk, pomocnicza pielęgniarka operacyjna).

– W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie jako jedyni w Polsce wykonujemy u dzieci tzw. dystrakcje zarówno części twarzowej, jak i mózgowej czaszki na podstawie przedoperacyjnego planowania w wirtualnej rzeczywistości. Do wprowadzenia w 2007 r. standardowego zastosowania metod przedoperacyjnego planowania zabiegów dystrakcji mózgoczaszki przyczyniła się ścisła współpraca z Katedrą Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, kierowanej przez prof. Marka Gzika. Tym razem przeprowadziliśmy operację, podczas której zastosowaliśmy nie tylko planowanie w wirtualnej rzeczywistości, ale także zindywidualizowane szablony operacyjne oraz zindywidualizowane implanty i dystraktory. To pierwszy taki zabieg w kraju i drugi w Europie! – podkreśla prof. Dawid Larysz. – Zastosowane oprzyrządowanie jest bardzo kosztowne. Jesteśmy wdzięczni dyrektorowi warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ za wyrażenie zgody na indywidualną refundację, by pacjent nie ponosił żadnych kosztów.

Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki, aby jej mózg mógł się w prawidłowy sposób rozwijać. Brak tej możliwości może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentki. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego, zindywidualizowanego szablonu, który pozwala co do milimetra wykonać na stole operacyjnym cięcie i ominąć największe naczynia krwionośne w czaszce. Ponieważ operacja była znacznie krótsza (zamiast 8 godzin trwała 2,5 godz.), była też mniej ryzykowna przez mniejszą utratę krwi i krótszy czas narkozy. Zabieg był też zdecydowanie bezpieczniejszy.

– Gdybyśmy wykonywali go standardową metodą, ryzykowalibyśmy uszkodzenie dużych naczyń w głowie, co mogłoby się skończyć ciężkim kalectwem, a nawet śmiercią – zaznacza prof. Dawid Larysz. – Operacja byłaby więc bardzo ryzykowna, ale pozostawienie dziecka bez leczenia również. Z dużym prawdopodobieństwem ta wada by się nasilała. Mogłoby dojść do uszkodzenia mózgu, a nawet do zespołu ostrego nadciśnienia śródczaszkowego, grożącego śmiercią dziecka.

Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podkreśla, że zespół szpitala często podejmuje się trudnych i nowatorskich metod leczenia.
– Jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, w którym kompleksowo leczymy choroby rzadkie w obrębie części twarzowej czaszki. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. – Cieszę się, że nasi specjaliści podejmują trud i nowatorstwo wprowadzania najnowocześniejszych dostępnych na świecie metod leczenia oraz trud dostosowywania ich do potrzeb konkretnego dziecka. Cieszymy się również, że jest już przygotowany projekt Narodowego Programu Chorób Rzadkich. Liczymy, że w ramach tego programu nasz szpital będzie miał istotne znaczenie przynajmniej w grupie chorób rzadkich występujących w obrębie części twarzowej czaszki. Nasze wieloletnie doświadczenie w leczeniu tych chorób procentuje tym, że mamy pod stałą opieką średnio po kilkudziesięciu pacjentów z różnymi zespołami wad wrodzonych. Przykładowo: zespół Couzona – mamy pod stałą opieką 83 osób, zespól Aperta – mamy pod stałą opieką 54 pacjentów, zespół Goldenhara – mamy pod opieką 120 pacjentów, zespół Treacher Collinsa – mamy pod opieką 70 pacjentów, zespół Negera – mamy pod opieką 25 pacjentów, sekwencja Pierre Robina – pod opieką mamy ponad 20 pacjentów, leczenie rozszczepów wargi i podniebienia – ponad 400 pacjentów pod opieką.

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, w budynkuObraz może zawierać: 1 osoba, stoi i w budynkuObraz może zawierać: 1 osoba, stoi, okulary i kapelusz

———————————————————————————————————————————————————————————————-

Dnia  25.10.2019 r, w restauracji  Eranova ul. Aleja Obrońców Tobruku 3, 10-092 Olsztyn, odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja dla Rodziców i Dzieci z rozszczepem wargi i/lub podniebienia. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o potwierdzenie swojego udziału do dnia 20.10.2019 r . Koordynator spotkania: Małgorzata Roman -malgosiagosia1907@gmail.com lub poprzez stronę na Facebooku: Rozszczepowe Mamy, Tatusiowie i nasze Dzieciaki 

———————————————————————————————————————————————————————————————

Obustronna ankyloza w zespole Nagera
Po wielokrotnych dystrakcjach i przygotowaniach zabieg rekonstrukcji obustronnymi protezami stawów skroniowo żuchwowych

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Rekonstrukcja małżowiny usznej

Operator rekonstrukcja małżowiny usznej dr Łukasz Banasiak specjalista chirurgii plastycznej wraz z zespołem Chirurgii Głowy i Szyi chirurgia Szczękowo twarzowa
Kierownik Dr Krzysztof Dowgierd
Laryngologia Dr Wacław Kopała – implanty BAHA

Efekt II  doba po zabiegu rekonstrukcji małżowiny usznej.

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedziObraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

 


 

 

dr.n. med Krzysztof Dowgierd i dr n. med. Rafał Pokrowiecki są opiekunami projektu:

STOP URAZOM

PROFILAKTYKA URAZÓW TWARZOCZASZKI U DZIECI I MŁODZIEŻY

Poznaj szczegóły projektu:)  

Jeśli chcesz wiedzieć o nas więcej – zapraszamy na nasz fanpage!