Rozszczep wargi to rozdział pomiędzy dwoma stronami wargi. Rozszczep może wystąpić po jednej stronie wargi (unilateralny), lub po obu stronach (bilateralny). Rozszczep może obejmować kość górnego dziąsła i jamę nosową. Jeżeli rozszczep obejmuje także nos, to jest on splaszczony lub zniekształcony.

Do rozszczepu dochodzi we wczesnym okresie ciąży – zwykle zanim matka ma świadomość, iż jest ciężarna. Rozszczepiona warga fizycznie nie dokucza dziecku. Przyczyny powstawania rozszczepu nie są dokładnie poznane.

Ludzie, którzy sądzą, że „wiedzą lepiej” mogą zadawać Wam niegrzeczne pytania. Przygotujcie proste objaśnienie dla tych, którzy mogą tego potrzebować. Traktujcie Wasze dziecko z taka samą miłością i atencją, jakby nie miało rozszczepionej wargi. Rozmowa z dzieckiem, uśmiechanie się do niego są ważną częścią tworzenia więzi i pomagają mu w interakcji z otaczającym światem. Wkrótce, rozszczep nie będzie pierwszą rzeczą, którą będziecie zauważać.

Rozszczep podniebienia jest leczony operacyjnie w 3 lub 4 miesiącu życia. Zabieg trwa około 2 godzin i obejmuje równoczesną korektę wargi i nosa. Celem operacji jest zamknięcie rozszczepu z pozostawieniem minimalnej blizny dla dobrego wrażenia estetycznego. Jeżeli rozszczep obejmuje dziąsło, to zostaje zamknięty z użyciem przeszczepu kostnego w wieku około 6-8 lat, gdy zaczynają się wyżynać zęby stałe. Mimo, że rozszczep dziąsła może być mały i wręcz niezauważalny, to może powodować wyciek płynów do jamy nosowej i utrudniać prawidłowe wyżynanie się zębów stałych.

Patologie związane z rozszczepami wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia

  • sekwencja Pierre Robin
  • zespół Sticklera
  • zespół Van der Woude