Rozszczep podniebienia to otwór w sklepieniu jamy ustnej. Podniebienie rozwija się w pomiędzy 6 a 12 miesiącem ciąży. Do rozszczepu dochodzi, gdy strony podniebienia nie połączą się. Rozszczep może obejmować podniebienie twarde i/lub podniebienie miękkie. Może wystąpić po jednej stronie jamy ustnej, lub po jej obu stronach. Rozszczepione podniebienie fizycznie nie szkodzi dziecku.

Ponieważ sklepienie jamy ustnej jest zarazem dnem nosa, u dziecka z rozszczepem może dochodzić do przedostawania się płynów i pokarmów z jamy ustnej do nosowej. Większość dzieci rozszczepem szybko się uczy jak minimalizować to zaburzenie. Istnieją specjalne techniki karmienia, których Cię nauczymy, aby zredukować to zjawisko.

Operacja rozszczepu podniebienia jest przeprowadzania około 12 miesiąca życia. Zabieg trwa około 2 godziny. Chirurgiczna naprawa podniebienia umożliwia normalne jedzenie, picie i mowę.

Większość (60%) rozszczepów warg i podniebienia są związane z tym, co dzieje się w czasie ciąży lub po przed nią.

  • Ekspozycja na fenytoinę w czasie ciąży: powoduje, że rozszczep wargi jest 10 razy bardziej prawdopodobny.
  • Palenie podczas ciąży powoduje, że rozszczep wargi jest dwukrotnie bardziej prawdopodobny.
  • Spożywanie alkoholu, leków przeciw padaczkowych lub witaminy A jest związane z wadami wrodzonymi obejmującymi rozszczep wargi i podniebienia.

Istnieje większa szansa na dziecko z rozszczepem, jeśli rodzic lub rodzeństwo ma jedno dziecko z tą wadą.

Zespoły genetyczne, które powodują rozszczepienie
Rozszczep jest czasami częścią zespołu spowodowanego zmianami w genach. Dzieci z takimi zespołami mają wiele innych problemów medycznych. Ponad 40% dzieci z rozszczepem podniebienia, może być częścią zespołu chorbowego, jak zespół Van der Woude’a, zaburzenia związane z 22q11.2, sekwencję Robina, zespół Sticklera i zespół Treacher Collins.