7.07.2017 nasz Szpital stał się drugim domem dla Dzieci z Zespołem Goldenhara i ich Rodziców. Wszystko za sprawą 1. ogólnopolskiego spotkania poświęconego terapii tego ciężkiego schorzenia, zorganizowanego z inicjatywy naszej placówki. Zespół Goldenhara to zespół wad wrodzonych charakteryzujący się głównie niedorozwojem części twarzoczaszki. Mogą mu towarzyszyć także schorzenia kręgosłupa, układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i szereg innych dolegliwości. Wada ta dotyka ok 1 na 50 000 dzieci. Dziś przybyło do nas z całej Polski (m.in. z Trójmiasta, Poznania czy Krakowa) 20 rodzin ze swoimi dziećmi, by usłyszeć z ust naszych specjalistów o możliwościach kompleksowej terapii w naszej placówce.

Terapia schorzeń towarzyszących Zespołowi Goldenhara wymaga udziału wielu specjalistów i koordynacji działań wielu dziedzin medycyny i pokrewnych. I my to wszystko zapewniamy. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie posiada od 2013 r. interdyscyplinarny Oddział Chirurgii Głowy i Szyi, w ramach którego działa jedyny w kraju ośrodek chirurgii szczękowo-twarzowej dla dzieci.

Dziś do dyspozycji Rodziców byli nasi specjaliści: chirurdzy szczękowo-twarzowi na czele z dr Krzysztofem Dowgierdem – inicjatorem spotkania, laryngolodzy, stomatolodzy, psychologowie, ortoptyści, rehabilitanci i in. Nasza placówka zaoferowała kompleksową pomoc wszystkim dzieciom z Zespołem Goldenhara z całego kraju:) A Rodzice to zaproszenie przyjęli!

Podczas gdy Rodzice wysłuchiwali wykładów naszych specjalistów i zadawali nurtujące ich pytania, na dzieci czekał moc atrakcji przygotowanych przez szkołę przyszpitalną – Zespół Placówek Specjalnych w szpitalnym patio (dziękujemy nieocenionemu Zespołowi ZPS!). Dzieci otrzymały też upominki związane z naszą placówką i regionem.

Bardzo się cieszymy, że udało nam się stworzyć dziś naprawdę rodzinną atmosferę i zarazem podjąć szalenie ważny temat: jak fachowo pomóc dzieciom z Zespołem Goldenhara, by uczynić ich życie łatwiejszym, a ich same szczęśliwszymi.

 

Obraz może zawierać: 1 osoba

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą