Przygotowanie pacjenta do fiberoskopii.

Co to jest fiberoskopia?

Fiberoskopia to badanie endoskopowe górnych dróg oddechowy, pozwalające na diagnostykę nosa, gardła, krtani, tchawicy. Badanie to wykonuje się przy pomocy fiberoskopu, czyli cienkiego i elastycznego przewodu zakończonego kamerą.

Kto wykonuje badanie?

Wykonuje lekarz laryngolog lub chirurg szczękowy.

Jak przebiega badanie?

Fiberoskopia jest wykonywana w pozycji siedzącej lub leżącej. Bezpośrednio przed badaniem do przewodów nosowych zakładane są małe sączki z lidokainą celem znieczulenia miejscowego. Po uzyskaniu znieczulenia, wprowadzany jest cienki fiberoskop do nosa, jamy nosowo-gardłowej i innych części górnych dróg oddechowych. Lekarz na ekranie monitora obserwuje badany obszar. Fiberoskop doskonale dostosowuje się do naturalnych krzywizn w obrębie dróg oddechowych, w związku z tym dostęp do wszystkich regionów, także tych trudno dostępnych. Badanie jest dosyć nieprzyjemne, dlatego przy dziecku obecny jest rodzic, który współpracuje z personelem. Trwa kilka minut.

Jak przygotować dziecko do badania?

  • na podstawie skierowania wydanego przez lekarza, ustalany jest termin badania w sekretariacie,pokój nr.11-numer telefonu 89 5393 406, codziennie od godz. 12.00- 14.35;
  • 3 godz. przed badaniem dziecko nie spożywa pokarmów oraz nie pije płynów,aby zmniejszyć ryzyko odruchów wymiotnych ;
  • min 2 tygodnie po przebytej ostrej infekcji górnych dróg oddechowych.